В умовах скорочення обсягів будівництва і падіння попиту на будівельні матеріали, посилилася конкуренція між продавцями цих самих матеріалів, і виробники бетону не стали винятком.
У боротьбі за замовника ними використовуються всі доступні методи, серед яких найпопулярніший, мабуть, це демпінг. Сьогодні багато продавців готові знижувати ціни до мінімальномможливих, а в деяких випадках і нижче, аби отримати замовлення і забезпечити грошові надходження в свою компанію.
Чи завжди виграє замовник від такої конкуренції? На перший погляд, демпінг дає можливість покупцеві отримати той же бетон, але за менші гроші. Той чи товар ми купуємо дешевше і яка справедлива вартість бетону сьогодні в Харкові, спробуємо розібратися.
За оцінками операторів, з осені 2008р. ціни на бетон впали на 25-30%, і зараз досягли свого дна. Більшість учасників «бетонного» ринку вважають справедливою ціну на бетон М350 на рівні 860-880 грн за куб. м. з доставкою в межах міста. Потрібно уточнити, що це справедлива ціна на якісний бетон, тобто на бетон, вироблений на хорошому цементі, на інертних матеріалах 1-го класу, отриманих безпосередньо від виробника і за цінами виробника. Це ціна на бетон, виготовлений на підприємстві з перевіркою кожної партії продукції, що відвантажується і контролем доставки на об’єкт. За словами виробників бетону, ця ціна знаходиться на межі окупності та її подальше зниження призведе до негативної рентабельності.
Однак якщо поставити собі за мету, той же М350 в Харкові можна знайти дешевше на 60 – 80 грн. за куб.м. В оцінці такого цінового розкиду більшість великих виробників бетону єдині: якісним такий продукт не може бути.
З урахуванням підвищення цін на цемент, щоб реалізувати бетон М350 по 800-825 грн. і отримати при цьому мінімальний прибуток або навіть просто залишитися на плаву, виробнику такого бетону доведеться вишукувати можливість здешевлювати сировину. Використовувати, наприклад, шлаковий цемент, щебінь, який не пройшов радіаційний контроль, та ін. Подібні зміни можуть призвести до серйозних проблем в майбутньому, зменшити довговічність будівлі, нести загрозу здоров’ю проживаючих у ній людей.
Поза сумнівом, якісний бетон – це результат додавання багатьох складових: це і якісна сировина, і якісна доставка, і якісна робота персоналу. Працюючи з критичної рентабельністю, виробник не має можливості утримувати необхідний штат співробітників, модернізувати або ж просто підтримувати в робочому стані свій автопарк, а значить, він втрачає контроль над доставкою бетону і не може гарантувати якість і кількість бетону, який приїхав на об’єкт.
Так, що, якщо замовник не хоче залишитися зі своїми проблемами один на один, він повинен приділяти увагу не тільки ціною.
На жаль, на сьогодні, якість бетону перестало бути інструментом конкурентної боротьби, і якщо, ситуація в не зміниться найближчим часом, і найпопулярнішою маркою як і раніше залишиться «дешевий бетон», то об’єкти, які якось зуміли вишикуватися в кризовий час будуть істотно відрізнятися від своїх попередників якістю.