1. Розмітка будівельного майданчика для фундаменту
Для початку будівництва фундаменту необхідно розмітити будівельний майданчик під розміри нашого фундаменту. Для розмітки можна використовувати шматки арматури перетином 10мм і волосінь. Саме волосінь тому, що вона не розтягується через зміни кліматичних умов і не провисає.
Варіанти розмітки два:
- За розмірами стінок фундаменту.
- Деякі робочі, які займаються земляними роботами, просять робити разметку фундамента на 10см ширше, щоб було зручніше копати, не зачіпаючи розмітку, відступивши від кожної сторони по 5 см.
Розмічаємо периметр, вбиваємо в землю шматки арматури і перевіряємо правильність кутів майбутнього фундаменту. Вимірювання дуже прості: беремо рулетку і міряємо діагоналі. Якщо довжина діагоналей збіглася, значить кордону фундаменту ми розмітили правильно і наші кути будуть рівно 90 градусів, що нам власне і потрібно.Якщо ж розміри діагоналей розмітки не збігаються, рухаємо кути, поки не доб’ємося збігу розмірів діагоналей. Діагоналі збіглися – натягуємо волосінь на зовнішню сторону нашої розмітки. Розмічаємо внутрішні кордони фундаменту і внутрішні перегородки, оскільки вони ж виступають ребрами жорсткості нашого фундаменту.
2. Земляні роботи
Починаючи з цього етапу Вашим кращим другом і помічником в будівництві фундамента стає водяний рівень. Справа в тому, що, як правило, всі земельні ділянки мають нехай незначні, але нахили, і найчастіше в обидві сторони – як по довжині, так і по ширині ділянки. Важливо знайти найнижчу точку в одному з зовнішніх кутів нашої розмітки фундаменту і глибину котловану розраховувати виходячи з неї. Все це важливо в тому випадку, якщо Ви заздалегідь не вирівняли майданчик під будівництво. Якщо ж вирівняли, знову ж за допомогою рівня, глибина котловану у всіх точках буде однакова.
Рівень дна котловану повинен бути рівним щодо рівня горизонту, чого нам досягти і допомагає водяний рівень. Деякі робочі копають котлован на око, а потім намагаються вирівняти рівень піском. Це не є добре, оскільки пісок так чи інакше дасть усадку, і Ваш фундамент в результаті може нахилитися.
Важливо: Будь-який етап будівництва, в тому числі і земляні роботи, вимагає жорсткого контролю з боку господаря споруджуваного об’єкта, якщо Ви не довіряєте будівельникам на 100%.
3. Піщана подушка.
Піщана подушка в фундаменті служить для пом’якшення навантаження на нижню частину фундаментапрі сезонному спученні грунтів. Пісок рівномірно засипається в котлован.
4. Опалубка.
Опалубка – важливий елемент процесу будівництва фундаменту. У приватному будівництві краще використовувати обрізну дошку: Обрізна дошка рівна, тому в підсумку знижуються витрати на обробку зовнішніх сторін фундаменту. За допомогою конкретних розмірів обрізної дошки легко контролювати висоту опалубки. Обрізну дошку, що залишилася після розбирання опалубки, можна пустити на чорнові підлоги, на крокви або обрешітку даху. Щити для опалубки виготовляються, що називається на землі. Щити збиваються цвяхами капелюшками з внутрішньої сторони опалубки, загинаються цвяхи з зовнішнього боку. Після складання щитів приступаємо до монтажу опалубки. Торцеві з’єднання щитів опалубки краще здійснювати за допомогою саморізів – їх притягуємо їх один до одного, щоб не залишалося щілин, в які буде йти бетонний розчин. Обов’язково після складання щитів зміцнити їх розпірками за допомогою кілочків по стінках опалубки фундаменту, а так само закріпити розпірки, стягнувши стінки опалубки зверху. Чим більше розпірок тим спокійніше під час заливки бетонного розчину, оскільки вага бетону великий і навантаження на стінки опалубки буде дуже велика. Висота опалубки повинна бути більше висоти заливки, тому за допомогою рівня переконайтеся, що опалубка З УСІХ СТОРІН ФУНДАМЕНТУ не нижче висоти заливки бетонного розчину. Природно, це стосується лише тих, хто не вирівнював будівельний майданчик під рівень. Отже, опалубка у нас змонтована, приступаємо до наступного етапу – підготовки до армуванню фундаменту.
5. Підготовка до армуванню фундаменту.
Підготовка до армуванню фундаменту складається в нашому випадку з трьох етапів.
- На внутрішніх стінках опалубки ми за допомогою будівельного степлера прикріплюємо пергамін. Таким чином добиваємося чистоти залишилася після заливки фундаменту обрізної дошки з опалубки. Пергамін так само перешкоджає всмоктуванню в дошки рідкої складової цементного розчину, а так само робить ще більш рівними зовнішні стінки фундаменту, що дозволяє трохи заощадити на обробці цоколя. Пергамін повинен бути сантиметрів на 10 нижче рівня землі.
- На внутрішній стінці опалубки натягнута волосінь. Таким чином ми позначили верхній рівень заливки бетону. Волосінь ми кріпили, знову ж таки, не без допомоги водяного рівня, оскільки бетон, як будь-яка рідина, заливається по площі заливки рівно за рівнем горизонту.
- На дно котловану необхідно покласти шматки будівельної цегли, на якому в результаті будуть лежати арматурні прути. Решітка з арматури повинна мати відступи від кожного краю кордонів нашого фундаменту приблизно по 3-5 см, і шматки цегли ми кладемо на дно товщиною приблизно в 5 см, щоб арматурна решітка була повністю всередині бетонного розчину.
5. Армування фундаменту.
Армування фундаменту здійснюємо за допомогою арматури. За ГОСТам армірованіефундамента потрібно здійснювати з арматури перетином від 12мм.
- Кладемо арматуру в два ряди (на відстані 5 см від стінок опалубки) на дно фундаменту на осколки цегли, які ми поклали на попередньому етапі. Бажано по довжині арматурні прути повинні бути цільними. Чим менше зайвих з’єднань, тим міцніше в підсумку так званий скелет нашого фундаменту.
- Прив’язуємо спеціальної в’язальної дротом (або приварюють) на відстані 40см один від одного горизонтальні перемички по товщині фундаменту. Прихильники зварювання кажуть, що зварений каркас в підсумку виходить міцніше. Але при цьому необхідний зварювальний апарат, а головне грамотний зварювальник. Прихильники в’язки каркаса за допомогою в’язального дроту кажуть, що в разі будь-якої значною зрушення фундаменту зварювання може лопнути, в той час як пов’язаний каркас додає фундаменту якесь властивість пружинного типу.
- Потім прив’язуємо до кутів утворилися осередків вертикальні арматурні прути.
До вертикальних прутів прив’язуємо верхні прути периметра фундаменту. За прикладом 1-го етапу, тільки ця частина решітки виходить на вазі і тримається тільки за рахунок загальної обв’язки. - До куткив осередків прив’язуємо верхні поперечні шматки арматури.
6. Вентиляція цоколя.
Цоколю, втім як і вдома, потрібна природна вентиляція, яку можна забезпечити прив’язавши до арматури шматки азбестоцементної труби перетином 100мм, врівень зі стінками опалубки. Труби прив’язуються до арматури тієї ж в’язальної дротом. Таким чином вентилюється весь простір цоколя. Згодом, на вже готовому цоколі вентиляційні отвори закриваються спеціальними декоративними заглушками, які можна закривати або відкривати за бажанням, в залежності від кліматичної ситуації.
ВАЖЛИВО:
Не забудьте засипати азбестоцементні труби піском, щоб уникнути попадання всередину цементного розчину!
6. Вивести комунікації.
Якщо Ви збираєтеся оснастити свій дачний будинок всіма благами цивілізації, такими, як водопровід, каналізація і т. Д. Слід заздалегідь подбати про технологічні отвори в фундаменті для виведення комунікаційних труб і кабелів з дому. Труба так само прив’язана до арматурної решітці, але на відміну від труб вентиляції, які вставляються врівень до стінок опалубки, довжина її дещо більше товщини фундаменту, і кінці труби йдуть в грунт, щоб була можливість до неї докопатися в результаті. Що стосується введення в будинок води і виведення каналізації, тут потрібно згадати, що глибина промерзання в Харкові становить близько 1,5м. Природно в зв’язку з потеплінням клімату глибина промерзання стає менше, але тим не менше труби для введення водопроводу і виведення каналізації потрібно закопувати на глибині близько півтора метрів, щоб уникнути замерзання в зимовий період.
7. Заливка фундаменту.
Нескладні підрахунки показали нам, що замовити готовий бетон для фундаменту в міксерах не дорожче, ніж робити бетон самим, і з урахуванням технологічного процесу, бетон, куплений на бетонному заводі напевно буде набагато якісніше. Перед заливанням фундаменту необхідно переконатися, що машина з міксером може під’їхати до будь-якого кута Вашого фундаменту. Лоток для зливу бетону у машин невеликий, всього метра три, тому, якщо машиною немає можливості під’їхати до будь-якій точці фундаменту, потрібно виготовити лоток до приїзду міксерів. У міру заливки потрібно утрамбовувати бетон для виключення повітряних бульбашок. Це робиться або спеціальним глибинним вібратором (що правильно), або сапкою наприклад і шматком тієї ж арматури, що вимагає розлучитися з лінню і налаштуватися на складний, копіткий процес, щоб уникнути неприємностей з фундаментом надалі. Бетонний розчин заливаємо до волосіні, яку ми натягнули як верхній рівень нашого фундаменту, і після того як бетон залили і утрамбували, добре б вирівняти кельмою наприклад поверхню нашої бетонної маси якомога рівніше, і для естетики, і для подальшої роботи.
ВАЖЛИВО:
- Якщо погода похмура, йдуть дощі, добре б накрити фундамент плівкою наприклад, щоб не розчинявся верхній шар бетонного розчину.
- Якщо ж навпаки жарко, і на Ваш щойно залитий фундамент прямими променями світить сонце, потрібно періодично поливати верхній шар водою для запобігання появи кірки і подальшого її розтріскування.
- Бетонна суміш якісно твердне протягом трьох тижнів. Тому не поспішайте будувати далі, але кілька рядів цокольного цегли можна покласти вже через тиждень.
Фундамент. Що потрібно пам’ятати? :
- Фундамент – основа будь-якої будівлі. Від якості фундаменту залежить стан Вашої нервової системи в подальшому. Розмітка майбутнього фундаменту перевіряється збігом розмірів діагоналей.
- При будівництві фундаменту, як і всього будинку, основним інструментом є водяний рівень. Взагалі, будь-яке будівництво відбувається за допомогою рівня і схилу для правильного монтажу горизонтальних і вертикальних площин будови відповідно.
Не можна вирівнювати піском неправильно викопаний котлован під фундамент. Краще вирівняти дно фундаменту знявши ще землі до потрібного рівня. Піщана подушка повинна бути однаковою глибини. - Чим надійніше закріплена опалубка під фундамент, чим більше розпірок Ви поставили, тим менше шансів, що бетон зламає стінки опалубки фундаменту.
- Залізний каркас для фундаменту не повинен стирчати з бетону.
- Оптимальна відстань всередині бетону – 5 см від будь-якої межі моноліту.
- Фундамент вимагає вентиляції, втім як і сам будинок. Тому не забувайте зробити технологічні отвори для вентиляції. Цвіль і вогкість – вороги Вашого фундаменту і вдома.
- Не забудьте так само зробити технологічні отвори в фундаменті для виведення комунікацій.
- Не економте на марці бетону з причин викладеним в першому пункті. Запам’ятайте: немає більш дорогі покупки, ніж дешевий бетон.
- При заливці фундаменту необхідно тромбувати бетон і всередині бетонної маси для видалення повітряних кишень.